Ételek hasmenés ellen

A hasmenés önmagában nem egy betegség, hanem valamilyen elváltozásnak a tünete, és meglehetősen kellemetlen állapot. Legjobb természetes módon kezelni.

A hasmenés (diarrhoea) rövid definíciója szerint gyakran jelentkező, nagyobb mennyiségű, híg székletürítés. A váratlanul jelentkező hasmenés általában a szervezet egy fertőzésre adott reakciója, amellyel megszabadul a kórokozóktól, méreganyagoktól.

A hasmenést sok minden kiválthatja, leggyakoribb oka gyomorrontás, ételmérgezés, valamilyen bakteriális- vagy vírusfertőzés, de akár a stressz is okozhatja.

Diétával a hasmenés ellen

A hasmenés egyszerű esetben némi diétával néhány nap alatt megszűnik, a tünetmentességgel együtt a bélműködés is helyreáll. A lényeg, hogy néhány szabályt be kell tartani. Az első, hogy nem érdemes a recept nélkül kapható hasmenés elleni szerekkel kezdeni a kezelést, a széklet gyors ürítésével ugyanis a szervezet megszabadul a kiváltó okot jelentő anyagoktól.

Folyadékpótlás hasmenésben

A gyakori ürítés szövődménye lehet azonban a folyadékvesztés miatti kiszáradás, ezért a folyadékok és elektrolitok pótlása különösen fontos. Különösen igaz ez a betegség első napjára, amikor a legjobb a koplalás. A folyadékot teával vagy gyógyteákkal, frissen préselt gyümölcslevekkel érdemes pótolni, az elveszített sókat pedig könnyű zöldségleves leszűrt, megsózott levével. Kerülni kell viszont (és végig a hasmenés ideje alatt) a szénsavas vagy meleg italokat, a tejet, a koffein- és alkoholtartalmú innivalót.

A második naptól a hasmenés végéig lényeg a könnyű, kímélő étkezés a fokozatosság betartásával, azaz egyszerre csak keveset, a bélrendszert nem terhelő mennyiséget szabad enni.

BRAT-diéta

Hasmenés esetén a klasszikus diéta a BRAT, azaz a banán, rizs, alma, pirítós (a rövidítés az ételek angol nevéből származik), ezek tisztítják a beleket, mérséklik a hasmenést, könnyen emészthető energiát biztosítanak. Különösen fontos az alma rost- és pektintartalma, utóbbi ugyanis gyulladáscsökkentő és segít kiüríteni a szervezetből a toxikus anyagokat. Ezeken kívül megfelelő a sós vízben főtt krumpli, a ropi, a sós keksz, párolt zöldségek, a betegség enyhülésével pedig jöhetnek olyan tejtermékek, mint natúr joghurt vagy kefir, esetleg egy könnyű csirkehúsleves, majd egyéb sovány húsok.

A hasmenés alatt, majd még néhány napig érdemes kerülni a túl zsíros, fűszeres ételeket, az olajos magvakat, a tejet, legalább egy hétig pedig az apró magvas gyümölcsöket, a füstölt húsokat, a tejfölt, a tejszínt, az erős rostos főzelékeket. Ez megkönnyíti a szervezet regenerálódását.


close