Hasmenés diéta

Hasmenés oka lehet a táplálkozás, bizonyos gyógyszerek mellékhatása, illetve egyes betegségek, mint például az irritáblis bél szindróma, de leggyakrabban fertőzés áll a hátterében. Hasmenés a nap folyamán többször is jelentkező híg széklet; a kezelés a hasmenést kiváltó októl függ.

A progresszív hasmenés diéta célja a bélnyálkahártya mielőbbi gyógyulásának elősegítése.

Hasmenés diéta első szakasza

Mivel a hasmenés gyorsan kiszáradáshoz vezethet – legveszélyeztetettebbek a csecsemők, kisgyermekek, és az idősek – a hasmenés diétának az egyik legfontosabb eleme a megfelelő folyadék- és sópótlás. A beteg legalább 8-10 pohár folyadékot fogyasszon naponta! Az ásványvíz, gyenge tea vagy húsleves, erőleves mind megfelelő erre, de a gyógyszertárakban kapható, hasmenésre ajánlott elektrolit készítmények is javasoltak. Kerülje a vízhajtó hatású koffeintartalmú italok (kávé, kóla) és alkohol fogyasztását!

A tej és tejtermékek, a rostos gyümölcslevek tovább ronthatják a hasmenéses tüneteket, ezek helyett próbálkozzon hideg, szűrt gyümölcs- vagy zöldséglével.

Második szakasz

A hasmenés diéta alapelve szerint többször kevés, diétás élelmiszer fogyasztása javasolt. A második szakaszban a folyadék- és ásványianyag-pótlás mellett az energiát adó keményítő- és a magas pektintartalmú élelmiszerek fogyasztása célravezető. Ilyen a főtt krumpli, főtt rizs, pirítós, sós keksz.

Fertőzéses hasmenés esetén hagyni kell, hogy a kórokozók a béltartalommal együtt távozzanak a szervezetből. Magas pektintartalma és gyulladáscsökkentő hatása miatt az alma, banán, főtt répa védi a bél nyálkahártyáját, leköti a baktériumokat, és gyorsítja a méregtelenítő folyamatokat.

Harmadik szakasz

Még mindig korlátozza a magas zsírtartalmú és olajos ételek fogyasztását, kerülje a magas rosttartalmú gyümölcsöket, zöldségeket és teljes kiőrlésű gabonaféléket, magvakat is. Továbbra sem ajánlott az aszalt gyümölcsök, bogyósok, hüvelyesek fogyasztása, mivel ezek tovább ronthatják a tüneteket. Ebben a szakaszban a főtt vagy párolt sovány hús és sonka, tojás, valamint élőflórás joghurt, sajt, túró fogyasztása megengedett.

Negyedik szakasz

A negyedik szakasz a könnyű, vegyes étrendre való áttérés, enyhe fűszerezéssel. Egy ideig még kerülje a füstölt húsok, tejszín, bogyós gyümölcsök és cukrok fogyasztását.

Hasmenés diéta gyermekeknél

Gyermekeknél fokozottan kell figyelni a kiszáradás jeleit, melyre a kevés vizelet, száraz nyálkahártya, beesett szem és aluszékonyság utal. Ha ezeket tapasztalja, vagy a hasmenés véres, és/vagy hányással jelentkezik, 2-3 napnál tovább tart, forduljon orvoshoz!

A szoptatott csecsemő továbbra is kaphat anyatejet, a szilárd táplálékot kapó gyerekeknél a keményítő- és pektintartalmú zöldségek segítenek a széklet megszilárdításában.

Antibiotikum okozta hasmenés esetén használjon probiotikumot!

Utazók hasmenése

Az utazás alatti, vagy hazatérés után kezdődő, hasi panaszokkal, lázzal járó hasmenés elkerülhető, ha csak palackozott vagy jól felforralt vizet fogyaszt – még fogmosáshoz is – külföldön, kerüli a csapvízből készült jégkockát, csak hámozott zöldséget és gyümölcsöt és jól átsütött húst eszik, valamint gyakran mos kezet.


close